Araç Detaylı Bakım ve Temizliği

Araç Detaylı Bakım ve Temizliği

Otomobiller pek çok kişinin yaşam alanlarından bir tanesidir. Kimi her gün aracında vakit geçirirken, kimi de sadece hafta sonlarında araç kullanımına ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle araçları her daim temiz tutabilmek mümkün değildir. Araçlar ne kadar az kullanılırsa kullanılsın hem içi hem de dışı için düzenli araç temizleme işlemine mutlaka ihtiyaç vardır. Fakat bunu sadece araç yıkama olarak algılamamakta fayda var. Öyle ki pasta ciladan, koltuk temizliğine kadar her şeyi düşünmek gerekir. Unutmayın ki, rutin bakımlar sadece otomobilinizin temiz olması için değil, daha uzun süreli kullanabilmeniz için de tavsiye edilir.

 

Her ne kadar araçların dış kısımları daha çok kötü şarta maruz kalarak kirlense de iç kısımları da özellikle sık kullanıldığında çokça kirlenir. Bunun için düzenli oto yıkama yaptırmanın yanı sıra kendinizin de uygulayabileceği işlemler de vardır.


Araç koltuk temizleme: Otomobillerin koltukları temizlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tekstildir. Koltuğunuzun deri ya da kumaş oluşuna göre farklı işlemler uygulamalı, farklı malzemeler kullanmalısınız. Deri yüzeyler için özel üretilmiş ürünleri tercih etmeli ve temizlik sırasında oldukça yumuşak bir bez kullanmalısınız. Eğer koltuklarınız kumaş ise araç koltuğu için üretilen spreylerden kullanabilirsiniz. Bunlar kiri iyice ortaya çıkaran malzemelerdir. Sıkıp bir süre bekledikten sonra çok sert olmayan bir bez ya da süngerle temizleyebilirsiniz.

 

Paspas temizliği: Araç paspasları kauçuk ve halı olmak üzere iki çeşittir. Her iki çeşidi de temizlemeden önce iyice silkeleyin. Kauçuk paspasları köpüklü suyla fırçalayarak yıkayabilirsiniz. Ancak halı paspaslarda biraz daha dikkatli olmak gerekir. Silkelemek tüm tozların gitmesinde yeterli olmayacağından elektrik süpürgesiyle de müdahale etmeniz önerilir. Yine sabunlu suyla silinebilir ancak kirin daha iyi çıkması için sert darbeler uygulanmalıdır.

 

Plastik yüzeylerin temizliği: Aracın çoğunlukla ön konsolunda ve kapılarında bulunan plastik yüzeyleri marketlerde satılan kimyasal temizlik malzemeleri yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken temizlik malzemesinin havalandırma sistemine kaçmaması gerektiğini unutmayın.

 

Havalandırma temizliği: Aracın iç kısmındaki havalandırma bölümlerini temizlerken klimayı en güçlü ayarda çalıştırın. Ardından çok ince bir fırça yardımıyla içini temizleyebilirsiniz.


 

Öne Çıkarılanlar

Otomobiller pek çok kişinin yaşam alanlarından bir tanesidir. Kimi her gün a

Araç kaportası üzerindeki boyalar, belirli zaman geçtikten sonra ya d

Bildiğiniz Üzere Araç Sahiplerinin En Büyük Korkusu Aracının Kapor

Seramik kaplama, otomobilin alaşım ve boyalarında, zamanla oluşabilecek zararları engell

Yorumlar

Yiğit E.

Gerçekten iş ve temizlik konusunda profesyonel hizmet sağlıyorlar.Arabasının detaylı temizliğini yaptırmayı düşünen tüm araç sahiplerine tavsiye ederim.

5 Yıldız

Resul K.

Gittiğim tek oto yıkamacı, on numara beş yıldız iş yapıyor helal olsun verdiğiniz parayı sonuna kadar hak eden işletme tavsiye ederim ....

5 Yıldız